Rosnąca popularność dość drogich i zagranicznych produktów takich jak jagody goi czy nasiona chia, zwanych często superfoods ze względu na swoje właściwości zdrowotne, powoduje, że znane i mające tradycyjne miejsce w polskiej kuchni rośliny są często zapominane. Jest to niesprawiedliwe, bo wiele z nich nie jest gorsza od bardziej egzotycznych składników diety, a z pewnością łatwiej dostępna. Wśród warzyw, które niesłusznie bardziej kojarzymy z tradycyjnymi obiadami niż ze zdrowym żywieniem sztandarowe miejsce zajmuje burak.

Popularny i dobrze znany burak ćwikłowy kryje w sobie dużo więcej, niż nam się wydaje. Przede wszystkim zapobiegają (i pomagają w walce z) rakowi. Czerwona barwa to zasługa betaniny, której duże stężenie powoduje, że buraki należą do warzyw o największym działaniu przeciwnowotworowym. Betanina również ma potężne działanie spowalniające starzenie się organizmu.

Ze względu na niską zawartość kalorii można je bez trudu wpleść w każdą dietę. Jest to bardzo przydatne, bo niezwykle wspomagają one układ krwionośny, zwiększając przyswajalność tlenu do krwi. Prowadzi to do ogólnie wysokiej wydolności organizmu. Jest to niezwykle ważna cecha, nie tylko dla osób aktywnych fizycznie, ale dla każdego. W końcu wszyscy korzystamy regularne ze swoich organizmów. Również chorzy na białaczkę czy mający problemy z anemią skorzystają na regularnym spożywaniu buraków. Jednak w przypadku anemii nie należy przesadzać, bo nadmierne spożycie może być nie tyle korzystne, co szkodliwe ze względu na występowanie azotanów. Są za to niezwykle skuteczne w walce z nadciśnieniem. Pomagają one również w unormowaniu poziomu cholesterolu i wspomagają przemianę materii.

Osoby w ciąży również skorzystają z dobroczynnego działania buraków, które są źródłem kwasu foliowego. Jednak tutaj zalecany jest umiar w spożywaniu.
Działanie wykrztuśne buraka powoduje, że jest przydatny przy kaszlu. Ogólne zwiększanie przez niego odporności organizmu pomaga zabiegać i leczyć takie choroby jak choćby popularna grypa.
Jak widać, buraki są więc bardzo dobrym potencjalnym dodatkiem do diety. Najlepszą metodą, by korzystać z ich dobroczynnych skłonności, jest picie soku z buraka.

Zapisz się teraz, aby otrzymywać nasz codzienny biuletyn!

Nazwa

Email